Osiągnięcia GTA 5 Enhanced w Steam: średnia rzadkość

Spis treści
  1. Najpierw: gdzie sprawdzić własny postęp
  2. Ogólny obraz
  3. Poza trybem wieloosobowym: tuning samochodu
  4. GTA Online: postęp i gra z innymi
  5. GTA Online: napady
  6. Osiągnięcia bez opisu na stronie Steam
  7. Jak czytać procenty na tej liście
  8. Krótko

Te osiągnięcia GTA V Enhanced zdobywa mniej więcej co piąty właściciel gry — odsetki mieszczą się tu w przedziale od 15.6 % do 23.5 %. To środek listy: nie masowe nagrody, które dostaje niemal każdy za przejście pierwszych godzin gry, i nie rekordowa rzadkość.

W sumie w grze jest 77 osiągnięć Steam. Poniżej — pierwsza część tej „środkowej” grupy: co dokładnie wymaga oficjalny opis i co mówi procent.

Najpierw: gdzie sprawdzić własny postęp

Steam prowadzi dwie różne rzeczy, które łatwo pomylić.

  1. Twój osobisty postęp. Otwórz bibliotekę Steam, wejdź na stronę Grand Theft Auto V Enhanced i znajdź sekcję osiągnięć. Widać tam, co już jest odblokowane, a co nie.
  2. Statystyka wszystkich graczy. To osobna publiczna strona gry — Steam Community, statystyki osiągnięć GTA V Enhanced. Właśnie stamtąd pochodzą wszystkie procenty w tym materiale. Valve pokazuje tam, jaki odsetek właścicieli gry odblokował każde osiągnięcie.

Ważny niuans co do procentu: liczony jest od właścicieli, a nie od aktywnych graczy. W bibliotekach jest wiele kont, które kupiły grę i prawie jej nie uruchamiały. Dlatego niski procent nie zawsze oznacza „trudne” — czasem oznacza „nie każdy dociera do tej zawartości”.

Oficjalne nazwy osiągnięć poniżej zostawione są po angielsku. W grze i w Steam są podpisane właśnie tak i szukać ich trzeba po oryginalnej nazwie.

Ogólny obraz

Osiągnięcie Odsetek graczy Opis na stronie Steam
Above the Law 23.5 % jest
Parole Day 22.8 % brak
Shot Caller 21.6 % jest
Crew Cut 21.2 % jest
Los Santos Customs 21.0 % jest
Can’t Touch This 20.4 % jest
Diamond Hard 20.1 % brak
The Data Breaches 20.1 % brak
A Friendship Resurrected 18.7 % brak
The Bogdan Problem 17.8 % brak
Getting Started 16.4 % jest
The Doomsday Scenario 15.6 % brak

Dalej — według grup tematycznych warunku, a nie alfabetycznie.

Poza trybem wieloosobowym: tuning samochodu

Los Santos Customs — 21.0 %. Oficjalny opis wymaga pełnej modyfikacji pojazdu. To jedyne osiągnięcie na tej liście, którego opis nie zaczyna się od oznaczenia GTA Online — pozostałe opisy pokazywane przez Steam takie oznaczenie mają.

Co dokładnie gra zalicza jako „pełną” modyfikację — które kategorie tuningu muszą być zamknięte i czy wszystkie do maksimum — oficjalny opis nie precyzuje. Steam podaje tylko treść warunku i nie będziemy dobudowywać do niej checklisty: sprawdzić trzeba bezpośrednio w warsztacie, według listy dostępnych dla danego samochodu opcji.

21.0 % to ciekawy wynik właśnie dlatego, że warunek nie wymaga ani kooperacji, ani wysokiej rangi. Sprawa więc nie w trudności, tylko w tym, że większość graczy po prostu nie doprowadza żadnego samochodu do końca listy modyfikacji.

GTA Online: postęp i gra z innymi

Above the Law — 23.5 %. Najczęściej zdobywane osiągnięcie na tej liście. Warunek według oficjalnego opisu: osiągnąć w GTA Online rangę 100.

To czysto kumulacyjna nagroda — nie za konkretne działanie, tylko za ogólny nakład rozegranego czasu. Ranga w GTA Online rośnie z każdej aktywności dającej doświadczenie, więc osobnej „strategii” oficjalny opis tu nie przewiduje. Ile czasu to zajmie, Rockstar nie podaje, i my też tego nie podamy.

Crew Cut — 21.2 %. Opis wymaga wykonania zadania w GTA Online jako członek ekipy (Crew).

Technicznie to najprostszy warunek z całej listy: trzeba należeć do ekipy i rozegrać jedno zadanie. Ale 21.2 % pokazuje, jak wielu graczy gra w GTA Online w pojedynkę lub z przypadkowymi graczami, nie zapisując się formalnie do żadnej ekipy.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z trybem wieloosobowym, pierwsze kroki omówione są osobno — od czego zacząć w GTA Online.

GTA Online: napady

Tu są trzy osiągnięcia, których opisy pokazuje Steam, i wszystkie dotyczą napadów.

Shot Caller — 21.6 %. Warunek według oficjalnego opisu: zainwestować zarobione pieniądze w organizację napadu. Czyli nagroda trafia nie do wykonawcy, tylko do osoby, która napad przygotowuje i płaci za przygotowania.

Can’t Touch This — 20.4 %. Najbardziej wymagające sformułowanie warunku w tej grupie: ukończyć finał napadu bez żadnych obrażeń. Nie „niewielkie obrażenia” — żadnych.

Tu procent mówi sam za siebie: 20.4 % wobec 21.6 % przy Shot Caller. Różnica jest niewielka i to raczej oznacza, że osoby, które w ogóle dotarły do napadów, przeważnie zamykają i ten warunek — prędzej czy później, po kilku próbach.

Jak dokładnie zminimalizować ryzyko — taktyka, skład drużyny, wybór finału — oficjalny opis tego nie tłumaczy. Nie będziemy przepisywać cudzych poradników: Steam podaje tylko warunek.

Getting Started — 16.4 %. Opis wymaga zorganizowania The Doomsday Heist w GTA Online. To najniższy odsetek wśród osiągnięć tej grupy z dostępnym opisem — i logicznie, bo chodzi o osobny, duży blok zawartości, do którego dociera mniej graczy. O tym, jak zbudowane są dodatkowe pakiety zawartości, jest osobny materiał — dodatkowa zawartość GTA 5.

Pieniądze na organizację napadów trzeba skądś wziąć, a to osobny temat — jak zarabiać w GTA Online.

Osiągnięcia bez opisu na stronie Steam

Dla pozostałych strona statystyk Steam pokazuje nazwę i procent, ale nie pokazuje treści warunku. To nie błąd z naszej strony ani nie „sekretne” osiągnięcia — po prostu opis na tej stronie nie jest dostępny.

Osiągnięcie Odsetek graczy
Parole Day 22.8 %
Diamond Hard 20.1 %
The Data Breaches 20.1 %
A Friendship Resurrected 18.7 %
The Bogdan Problem 17.8 %
The Doomsday Scenario 15.6 %

Co z tym zrobić w praktyce: warunek zobaczysz w samej grze — na liście osiągnięć klienta Steam opis pobierany jest z danych gry, nawet jeśli publiczna strona statystyk go nie pokazuje.

⚠️ Czego nie twierdzimy. Nie wiemy, do jakiego trybu, misji czy aktualizacji przypisane jest każde z tych sześciu — nazwy sugerują domysły, ale domysł to nie fakt. Nie piszemy, że są ze sobą powiązane, nie proponujemy kolejności ich zdobywania i nie oceniamy trudności. Jedyne, co tu zweryfikowane, to nazwa i procent.

Jak czytać procenty na tej liście

Kilka uczciwych ograniczeń tego, co oznacza ta liczba:

  • Procent ≠ trudność. Crew Cut (21.2 %) wymaga jednego rozegranego zadania w ekipie, a Above the Law (23.5 %) — rangi 100. Drugie wyraźnie trwa dłużej, ale jest bardziej powszechne.
  • Procent ≠ aktualność. Valve liczy dla wszystkich właścicieli gry przez cały czas, a nie dla tych, którzy grają teraz.
  • Różnica w dziesiątych częściach niczego nie przesądza. Diamond Hard i The Data Breaches mają identyczne 20.1 % — to nie czyni ich czymś powiązanym.

Najrzadsze osiągnięcia omówione są w osobnym materiale — najrzadsze osiągnięcia GTA 5 w Steam; ogólny przegląd całej listy — w przewodniku po osiągnięciach GTA 5.

Krótko

Ta część listy to osiągnięcia GTA V Enhanced z odsetkami od 15.6 % do 23.5 %: niemal wszystkie dotyczą GTA Online (ranga, ekipa, napady), a przy sześciu z nich Steam w ogóle nie pokazuje treści warunku — widać ją dopiero w samej grze.

Najczęstsze pytania

Ile w sumie jest osiągnięć w GTA V Enhanced?

77. To liczba ze strony statystyk Steam dla tej gry.

Gdzie sprawdzić, które osiągnięcia już zdobyłem?

W bibliotece Steam otwórz stronę gry i przejdź do sekcji osiągnięć — tam widać, co jest odblokowane, a co nie. Ogólną statystykę dla wszystkich właścicieli gry pokazuje osobna strona statystyk Steam.

Co oznacza procent przy osiągnięciu?

To odsetek właścicieli gry, którzy je odblokowali. Valve liczy go dla wszystkich właścicieli, nie tylko dla tych, którzy grają aktywnie.

Czy na tej liście są osiągnięcia z kampanii dla jednego gracza?

Spośród tych, których opis pokazuje Steam, tylko „Los Santos Customs” nie ma oznaczenia GTA Online — jego warunek dotyczy pełnego tuningu samochodu. Pozostałe opisy zaczynają się od oznaczenia GTA Online.

Dlaczego niektóre osiągnięcia nie mają opisu?

Strona statystyk Steam po prostu nie pokazuje tekstu dla części z nich. Nie dopisujemy opisu od siebie — jeśli Steam go nie podaje, warunek zobaczysz dopiero w samej grze.

Czy to najrzadsze osiągnięcia w grze?

Nie. To środkowa część listy — nie należą ani do najrzadszych, ani do masowych. Najrzadsze omówione są w osobnym materiale.

Źródła