Najrzadsze osiągnięcia PUBG: lista i procenty
Spis treści
Najrzadsze osiągnięcie w PUBG: BATTLEGROUNDS – „Shoot the Knee”: ma je 0.7 % właścicieli gry. Oficjalny opis od twórców formułuje warunek tak: zabić 10 graczy z kuszy. W grze jest w sumie 37 osiągnięć Steam, a poniżej – dziesięć z najmniejszym odsetkiem właścicieli.
Od razu zastrzeżenie co do metody: wszystko, co przeczytasz dalej, to oficjalne opisy ze strony statystyk Steam, przełożone na polski, i stamtąd też pochodzą procenty. Nie znajdziesz tu współrzędnych, „optymalnych tras” ani czasu potrzebnego na farmienie – Steam takich danych nie publikuje, a my ich nie wymyślimy.
Gdzie w Steam sprawdzić własny postęp
Najpierw podstawy. Ogólną statystykę – jaki odsetek właścicieli gry odblokował każde osiągnięcie – Valve pokazuje na publicznej stronie statystyk osiągnięć PUBG: BATTLEGROUNDS w Steam Community. To właśnie ta strona jest źródłem wszystkich liczb w tym materiale.
Swój własny postęp sprawdzisz gdzie indziej: w kliencie Steam na stronie gry w bibliotece jest sekcja osiągnięć, dostępna też z poziomu twojego profilu na liście gier. Widać tam, co już odblokowałeś, a co nie. Ogólny procent graczy i twój osobisty postęp to dwie różne rzeczy, które łatwo pomylić.
Jeśli interesuje cię pełny obraz wszystkich 37 pozycji, a nie tylko rzadkich, jest o tym osobny materiał: osiągnięcia PUBG w Steam.
Co właściwie oznacza procent
Procent na stronie Steam to odsetek właścicieli gry, którzy odblokowali dane osiągnięcie. I tyle. Nie mówi, dlaczego jest ich mało.
Przyczyny mogą być co najmniej dwie, a statystyka ich nie rozróżnia:
- Warunek jest trudny. Po prostu nie da się go spełnić bez specjalnego wysiłku.
- Nikt sobie nie stawia takiego celu. Gracz nie bierze do ręki kuszy nie dlatego, że nie potrafi, tylko dlatego, że nie widzi po co.
Dlatego „0.7 %” poprawnie czytać jako „zdarza się bardzo rzadko”, a nie jako „najtrudniejsze w grze”. Dalej grupuję osiągnięcia według treści warunku – tak widać, co dokładnie robi ta garstka osób, która je odblokowuje.
Egzotyczna broń: kusza i patelnia
Dwa najbardziej wymowne przypadki z całej listy.
Shoot the Knee – 0.7 %. Warunek: zabić 10 graczy z kuszy. To absolutne minimum spośród omawianych tu osiągnięć – żadne inne z listy nie zeszło tak nisko. Steam nie tłumaczy, skąd wziąć kuszę i w jakich trybach się pojawia – podaje tylko samą treść warunku.
Don’t Pan Me Bro! – 8.8 %. Warunek: zabić innego gracza patelnią. Jedno zabójstwo, nie dziesięć, nie sto. A mimo to dziewięciu na dziesięciu właścicieli gry go nie ma – dobra ilustracja tego, że niski procent nie oznacza trudności.
Co je łączy: obie dotyczą broni, której zwykła logika rozgrywki nie poleca. O tym, jakie w ogóle są klasy broni, jest osobny rozbiór – klasy broni PUBG.
Gołymi rękami
The First Rule Is… – 5.7 %. Warunek: zabić 20 graczy gołymi rękami. Dwadzieścia razy doprowadzić do sytuacji, w której zabijasz bez żadnej broni.
Nazwy w grze szukaj po angielsku, razem z wielokropkiem na końcu – oryginalne nazwy zostawiamy tak, jak brzmią w interfejsie.
Granaty: dwa stopnie tego samego licznika
Tu Steam pokazuje parę osiągnięć różniących się tylko liczbą:
| Osiągnięcie | Warunek według oficjalnego opisu | % graczy |
|---|---|---|
| Nade King Expert | zabić 30 graczy granatami | 7.3 % |
| Nade King Master | zabić 50 graczy granatami | 5.0 % |
Różnica między nimi to około dwóch i pół punktu procentowego – tyle wynosi cały odsiew na drodze od jednej poprzeczki do drugiej. Innymi słowy: większość tych, którzy dotarli do pierwszego, dociera i do drugiego. Trudny jest tu nie sam wynik liczbowy, tylko sam nawyk zabijania granatami.
Pojazdy: dwa różne sposoby
Osiągnięcia związane z pojazdami też są parzyste, ale ich warunki są zasadniczo różne.
Fury Road – 3.8 %. Warunek: zabić 10 graczy z broni, znajdując się w pojeździe. Czyli to ty strzelasz, a pojazd jest tylko miejscem, w którym akurat siedzisz.
Fast and Furious – 7.8 %. Warunek: zabić 10 graczy, potrącając ich pojazdem. Tu broń w ogóle nie jest potrzebna – zabija sam pojazd.
Oba trzymają się tego, czy w ogóle korzystasz z pojazdów i jak. O samych pojazdach jest osobny materiał – pojazdy PUBG.
Ekwipunek: Ghost
Ghost – 6.1 %. Warunek według oficjalnego opisu: wyposażyć broń z tłumikiem w każdy slot broni. Opis dodaje wręcz coś w rodzaju podpowiedzi – sugeruje, żeby sprawdzić, jaka broń w ogóle występuje z tłumikiem.
To jedyne osiągnięcie z tej listy, które w ogóle nie dotyczy zabójstw. Chodzi o to, co masz w rękach i w slotach w danym momencie. Ile dokładnie jest slotów i które tłumiki pasują do której broni – Steam tego nie wylicza, więc my też nie będziemy.
Kumulacyjne: po prostu dużo zabójstw
Ostatnie dwa to czyste liczniki, bez egzotyki.
CQB Master – 8.1 %. Warunek: zabić 200 graczy ze strzelby, pistoletu maszynowego i/lub pistoletu. Czyli walka z bliska, ale broń z trzech klas liczy się razem.
Long and Winding Road – 9.5 %. Warunek: zabić 1000 graczy w dowolny sposób. Najwyższy procent spośród omawianych tu osiągnięć – a jednocześnie największa liczba w samym warunku. Tu działa po prostu nalot godzin: nie trzeba żadnych specjalnych działań, potrzebny jest czas spędzony w grze.
Pełna dziesiątka pod względem rzadkości
| Osiągnięcie | Warunek | % graczy |
|---|---|---|
| Shoot the Knee | 10 zabójstw z kuszy | 0.7 % |
| Fury Road | 10 zabójstw z broni z pojazdu | 3.8 % |
| Nade King Master | 50 zabójstw granatami | 5.0 % |
| The First Rule Is… | 20 zabójstw gołymi rękami | 5.7 % |
| Ghost | tłumik w każdym slocie broni | 6.1 % |
| Nade King Expert | 30 zabójstw granatami | 7.3 % |
| Fast and Furious | 10 zabójstw potrąceniem | 7.8 % |
| CQB Master | 200 zabójstw ze strzelby, pistoletu maszynowego i/lub pistoletu | 8.1 % |
| Don’t Pan Me Bro! | zabójstwo patelnią | 8.8 % |
| Long and Winding Road | 1000 zabójstw w dowolny sposób | 9.5 % |
Prawidłowość widać gołym okiem: o rzadkości nie decyduje wielkość liczby, tylko niecodzienność działania. „1000 zabójstw” ma wyższy procent niż jedno zabójstwo patelnią.
Czego nie twierdzimy
⚠️ Tu warto uczciwie zakreślić granicę.
- Nie wiemy, jak dokładnie spełnić te warunki. Steam publikuje tylko treść warunku. Gdzie szukać kuszy, w jakich trybach i na jakich mapach coś zdarza się częściej – oficjalny opis tego nie tłumaczy, a fanowskich poradników nie przepisujemy.
- Nie wiemy, czy te procenty są takie same teraz. To zrzut statystyk Steam, a one zmieniają się wraz z liczbą graczy.
- Nie twierdzimy, że to dokładnie dziesięć najrzadszych spośród wszystkich 37. Tu omówiono dziesięć osiągnięć, dla których mamy oficjalny opis i procent.
- Nie podajemy żadnych szacunków w stylu „ile to zajmie godzin”. Rockstar nie ma tu nic do rzeczy, a twórcy PUBG takich szacunków nie publikują.
Oficjalne aktualizacje i zasady gry publikowane są na stronie pubg.com; świeże zmiany omawiamy osobno – aktualizacje i patche PUBG.
Krótko
Najrzadsze z omówionych osiągnięć PUBG to „Shoot the Knee” z 0.7 % graczy, a niemal wszystkie rzadkie pozycje łączy nie duża liczba w warunku, tylko niecodzienny sposób działania: kusza, patelnia, pięści, granaty, potrącenie pojazdem. Steam podaje przy nich tylko treść warunku i procent – reszty lepiej nie wymyślać.
Najczęstsze pytania
Jakie jest najrzadsze osiągnięcie w PUBG: BATTLEGROUNDS?
„Shoot the Knee” – odblokowało je 0.7 % właścicieli gry. Zgodnie z oficjalnym opisem wymaga zabicia 10 graczy z kuszy.
Ile w sumie jest osiągnięć w PUBG?
W PUBG: BATTLEGROUNDS jest 37 osiągnięć Steam.
Gdzie sprawdzić, ilu graczy ma dane osiągnięcie?
Na stronie statystyk osiągnięć gry w Steam Community – Valve pokazuje tam odsetek właścicieli gry, którzy odblokowali każde osiągnięcie.
Dlaczego w artykule nie ma instrukcji krok po kroku do każdego osiągnięcia?
Bo Steam podaje tylko treść warunku, a nie sposób jego wykonania. Jeśli oficjalny opis nie tłumaczy, jak dokładnie działać, nie wymyślamy kroków za twórców.
Czy niski procent oznacza, że osiągnięcie jest trudne?
Niekoniecznie. Procent pokazuje tylko, ile osób je odblokowało, i nie rozróżnia „trudne” od „mało kto próbował”.